Jak zadawać pytania

Jak zadawać pytania
Kiedy dzieci nauczą się mówić zdaniami, zaczynają odkrywać sprawczą moc pytań, a w szczególności znaczenie słowa „dlaczego”. Odkrycie to ma duże znaczenie, jeśli dziecko czegoś nie wie – zadaje pytanie lub po prostu używa magicznego słowa „dlaczego” i póki dorośli nie stracą cierpliwości będzie zaspokajało swoją ciekawość.
/ 01.08.2010 18:18
Jak zadawać pytania

Jednakże już szkolne dzieci wycofują się z zadawania pytań. Coraz częściej zamiast odpowiedzi zaczynają słyszeć „Nie zadawaj tyle pytań”. A przecież zadawanie mądrych pytań jest prawdziwą sztuką. Odpowiednio zadane pytanie pozwala dowiedzieć się czegoś o świecie – zdobyć obiektywną wiedzę, ale także pozwala zebra informacje o przeciwniku czy rywalu w pracy, poznać klienta. Zatem zadawanie pytań jest przydatne nie tylko w życiu prywatnym, ale również w zawodowym.

Technika marchewkowa

Jest to technika zadawania pytań, które nie tyle mają być pytaniem, co zakamuflowanym komplementem wypowiedzianym pod adresem szefa, klienta, współpracownika. Często jeśli Twoje działanie zależne jest od czyjejś decyzji warto zastosować tę technikę.

Np. podczas rozmowy w sprawie pracy możesz zapytać, czy Twoje umiejętności i wiedza mogłyby wzbogacić pracę tak zgranego i dobrze prowadzonego zespołu.

Zadawanie krótkich pytań zamkniętych

Pytania zamknięte, to takie pytania, na które odpowiedź brzmi „tak” albo „nie”. Warto je stosować, by ustalić fakty i rzeczywisty przebieg zdarzeń – pytania te zniechęcają go wypowiadania własnych przypuszczeń. Nie należy zatem oburzać się na lakonicznie pytających lekarzy, którzy stosując pytania zamknięte dążą do postawienia diagnozy. Pytania zamknięte są również dobrym sposobem na uzyskanie informacji od osób skrytych i niechętnych do rozmowy. Pytanie wymaga jedynie potwierdzenia lub zaprzeczenia, zatem osoba pytana nie czuje, że jest wypytywana o szczegóły.

Polecamy: Wakacje z nauką

Umiejętność zadawania pytań należy w sobie rozwijać, ponieważ jest to sposób porozumiewania się z innymi ludźmi i źródło wiedzy. 

Czytaj także: Poznaj strategie uczenia się

Redakcja poleca

REKLAMA